Proč pravidelně meditovat a jak se to naučit

O benefitech meditace často slýcháme ze všech stran. Co přesně ale obnáší? Trenér meditace a mindfulness Sacha Stewart se s námi podělil o svůj vlastní pohled na meditační praxi a prozradil, jak z ní vytěžit co nejvíce.

Co je vlastně meditace?

Meditaci bychom mohli nazvat jako oproštění se od času, abychom se spojili s vlastním nitrem. Existuje spoustu odlišných způsobů meditace. Mnoho z nich má nějaké hlavní téma, na které se v průběhu meditace soustředíme, některé jsou ale pouze rozjímavé a myšlenky necháváme volně plynout.

Meditace zaměřená na mindfulness nám pomáhá žít více v přítomnosti a soustředit se jen na podstatné věci. Postupem času si můžete vybudovat zdravější vztah k sobě samotnému. A to má zásadní přínos pro vaše celkové zdraví, pohodu a stav mysli.

Co se děje, když meditujeme?

Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne.

Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější. Dokážeme reagovat s větším klidem, myslet kreativněji a inovativněji.

meditation

Jak se naučit meditovat a vytěžit z meditace co nejvíce?

1. Přijměte, že vaše myšlenky budou stále bloudit

Velmi častým omylem je, že během meditace musíme zcela přestat myslet. Naši mysl ale nejde úplně zastavit – přicházet s novými a novými myšlenkami je zkrátka její práce. Myšlenky dokážete utlumit až s pravidelnou meditační praxí. Když k vám během meditace nová myšlenka přijde, snažte se ji jen pozorovat, nechte ji odejít a vraťte se zpět do svého středu.

2. Meditujte bez jakýchkoliv očekávání

Každá jedna meditace bude vždy odlišná. Začněte proto bez očekávání toho, jak by meditace měla probíhat a jak byste se během ní měli cítit. Nehodnoťte, jestli se vám daří nebo ne. S každou meditací se v těle dějí fyziologické změny. Zaměřte se tedy pouze na to, jak se cítíte po ní. Cítíte se klidnější ve vztahu k vašemu partnerovi nebo dětem? Už vás tolik nerozčiluje ten nepříjemný e-mail? Není to ani tak o tom, jak se cítíte během meditace, ale jaké vám přináší změny v každodenním životě. To jsou skutečné benefity pravidelné meditační praxe.

3. Staňte se pozorovatelem

Raději než soudit vaši mysl, přizvěte do meditace zvídavost, zájem a pochopení. Řekněte „ano" přítomnému okamžiku a přijměte vše, co s sebou přináší. Přijměte to, kde se aktuálně nacházíte. Myšlenky, pocity a emoce budou vždy přicházet a odcházet. Mění se každým dnem. Vězte, že nejste součástí svých myšlenek a emocí, ale buďte jejich svědky.

4. Vytvořte si meditační návyk

Meditace je něco jako pravidelný trénink ve fitku: čím více trénujete, tím lepší uvidíte výsledek. Abyste si vytvořili rutinu, zkuste meditaci spojit s jiným návykem, který pravidelně děláte. Například můžete meditovat každý den ráno po tom, co si vyčistíte zuby. Doporučuji vyzkoušet různé typy meditace, abyste našli, co vám bude nejvíce sedět, a pak se meditaci pravidelně věnovat. Brzy poznáte její pozitivní účinky na spoustu oblastí vašeho života.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení