Jak zdravě zhubnout: Kde začít a čemu se vyvarovat

Rozhodli jste se pro redukci hmotnosti a nevíte kde začít? Na internetu najdete nepřeberné množství tipů, které vás ponoukají k rychlé redukci v podobě detoxů a diet. Proč byste se měli takovým přístupům vyhnout obloukem, a kde vůbec začít, když se chcete dostat do formy? S tím vám poradíme v dnešním článku.

Rychlé hubnutí nerovná se úspěch

Blíží se plavková sezóna a vy marně hledáte rychlou a účinnou dietu, která vám pomůže zhubnout 5 kilo během jednoho týdne? Pokud se rozhodnete jít rychlejší cestou v podobě drastických hladovek je pravděpodobné, že se vám shozená kila vrátí rychlostí bumerangu. Více o této problematice si můžete přečíst v našem článku na téma Hubnutí do plavek

Pokud usilujete o redukci platí zde, že čím pomaleji budete hubnout, tím spíše si výslednou váhu udržíte. Proto si raději rozmyslete, než začnete hledat nejrychlejší dietu. Pravděpodobné na vás totiž vyskočí lákadla v podobě detoxikačních šťáv nebo drastických hladovek.

Proč detoxy nefungují

Cílem různých detoxikačních a očistných kúr bývá zbavení těla toxinů, jenž se do organismu dostávají z přijaté potravy. Přičemž tyto diety bývají nejčastěji založené na hladovění nebo extrémním omezení příjmu potravy, případně dochází k nahrazení pevné stravy tekutinami v podobě šťáv. Detoxikační proces v lidském těle zabezpečují játra a ledviny a děje se tak zcela přirozeně a bez našeho vědomí. Samozřejmě můžeme tyto procesy podpořit pitným režimem a vyváženým jídelníčkem, nicméně neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by detoxikační a očistné kúry jakkoliv zlepšovali lidské zdraví. Naopak dlouhodobým hladověním si můžete způsobit kolísání hladiny cukru krvi a s tím spojený vlčí hlad a následné přejídání.

TIP: Hubnutí nejlépe podpoříte pohybem, pestrou stravou a kalorickým deficitem. Nicméně můžete sáhnout i po doplňcích stravy například v podobě proteinů, jako je náš Raw Protein Slim & Tone

Jak funguje kalorický deficit

Klíč k hubnutí nese název kalorický deficit. Jedná o stav, kdy vydáváte více energie než přijímáte a vede k němu několik cest. Můžete se zaměřit na navýšení pohybu, snížení příjmu nebo kombinovat obojí. I zde však platí, že pokud chcete dosáhnout dlouhodobě udržitelných výsledků, kalorický deficit by neměl být nijak extrémní. Pokud si chcete spočítat optimální kalorický deficit, můžete vyzkoušet některou z internetových kalkulaček, jako například tu na stránkách Precision Nutrition. V ideállním případě jej však konzultujte s nutričním terapeutem nebo výživovým poradcem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení