Fakta versus fikce: Vyvracíme 10 mýtů o výživě

Na internetu najdete nepřeberné množství rad ohledně stravovacích návyků a výživy. Jak ale poznat, kterým informacím lze důvěřovat, a které tipy jsou zcela mylné? Naše výživová poradkyně a expertka na bylinky Zoe Dent se rozhodla vyvrátit 10 známých mýtů ve stravě. Pojďte si je s námi projít v následujícím článku.

 

Mýtus č.1 - Počítání kalorií je to jediné, na čem záleží

Pravda: Každé tělo je unikátní a různé diety se stejným počtem kalorií mohou mít zcela odlišné zdravotní důsledky v závislosti na kvalitě živin, genetice a mikrobiomu jednotlivce. Navíc není kalorie, jako kalorie. Spíše než na počítání kalorií, které může negativně ovlivnit vaši duševní pohodu, se zaměřte na prohlubování znalostí v oblasti zdravého stravování. Kvalitní živiny totiž mají vliv na celkové zdraví, energetickou rovnováhu organismu a rovněž pomáhají zajistit stabilní hmotnost. 

 

Mýtus č. 2 - Pomeranče jsou největším zdrojem vitamínu C

Pravda:  Myšlenka, že některé potraviny mají vyšší obsah konkrétních živin, je příliš zjednodušující, protože nezohledňuje, jak bylo jídlo pěstováno, skladováno nebo zpracováno. Například pomeranč, který byl vypěstován v Kalifornii, postříkán pesticidy a následně odeslán do Austrálie, strávil poté několik měsíců v chladícím zařízení. Odtud putoval do supermarketu, kde jste si jej koupili. Je pravděpodobné, že tento pomeranč bude obsahovat velmi málo vitamínu C. 

Proto je lepší nakupovat ovoce a zeleninu z lokálních trhů s biopotravinami. Pokud jde o čerstvé produkty, dejte raději přednost kvalitě nad kvantitou. Také můžete zkusit zařadit do jídelníčku kvalitní a přírodní doplněk stravy Raw Nutriens Vitamin C.

 

Přírodní vitamín C

 

 

Mýtus č. 3: Je lepší jíst často a málo, než mít 3 velká hlavní jídla během dne

Pravda: Každý z nás je jiný. Nicméně stravování každé tři hodiny nedává našemu trávení dostatečný čas, který pro zpracování potravy potřebuje. Navíc, pokud jsou naše stravovací možnosti omezené, často saháme po nekvalitních a balených potravinách. Zkuste dát spíše přednost vyváženému a živinově hodnotnému jídlu, které vás na delší dobu zasytí před rychlou a mnohdy nekvalitní balenou svačinou. Díky tomu bude energie získaná ze stravy využita pro regeneraci a posílení těla spíše, než na trávení.

 

Mýtus č. 4: Jediné, co po tréninku potřebujete, jsou bílkoviny

Fakta: Bílkoviny konzumované 30-60 minut po dlouhém nebo intenzivním cvičení, podporují regeneraci svalů. To však platí, pokud jsou podávány spolu se sacharidy. Zařazujte bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy pravidelně a rovnoměrně po celý den do svého jídelníčku. Díky tomu budete mít chutě i potenciální hlad stále pod kontrolou. Vsaďte spíše na nezpracované potraviny a kvalitní proteinové tyčinky, které můžete zařadit jako svačinku po cvičení. 

 

Mýtus č. 5: Čerstvé produkty jsou zdravější než mražené

Pravda: Mražené potraviny mohou být někdy dokonce zdravější než ty čerstvé. Jak ovoce a zelenina dozrávají, jejich podíl cukru se zvyšuje a obsah živin se zhoršuje. Často jsou ovoce a zelenina po sklizni rychle zmrazeny, což zabraňuje přezrávání a jsou tak zachovány potřebné živiny. Mražené produkty mohou také zabránit plýtvání potravinami a stejně tak jsou mnohdy jednodušší a cenově dostupnějším způsobem vaření.

Celé potraviny v jakékoliv formě vždy výživově porazí ty zprocesované. Například přidání Amazonia Acai Pure do smoothie vám poskytne dvojnásobnou antioxidační koncentraci borůvek a dodá omega mastné kyseliny 3, 6 a 9. Díky tomu můžete mít vždy po ruce snídani s vysokým obsahem živin.

 

Mýtus č. 6: Konzumace kalorií v noci způsobuje přibývání na váze

Pravda: Denní doba neovlivňuje schopnost vašeho těla trávit potraviny. Jinými slovy váš metabolismus se nevypne po 20:00. Jde především o to, jaké jídlo konzumujete a v jakém množství spíše, než kdy jíte. Proto, pokud vás v noci honí mlsná, zkuste sáhnout spíše po ovoci než po zmrzlině.

 

Mýtus č. 7: Bezlepková strava je zdravější

Pravda: Lepek se nachází v pšenici, ječmeni a žitu. Proto jej najdete v mnoha zpracovaných potravinách, jako jsou například koláče, sušenky nebo pečivo. Některé zpracované bezlepkové potraviny však mohou být stejně nezdravé a mnohdy obsahují dlouhý, nerozpoznatelný seznam dalších složek. Pokud máte potíže s nesnášenlivostí lepku, zaměřte se na konzumaci celých a nezpracovaných potravin včetně ovoce a zeleniny.

 

Mýtus č. 8: Abyste své tělo zbavili toxinů, musíte provádět pravidelné detoxy

Pravda: Každý den jsme vystaveni různým látkám, z nichž některé jsou pro lidský organismus toxické. Naštěstí jsou naše těla přirozeně vybavena systémem, který se proti těmto škodlivým látkám brání a zbavuje se jich. Odstraňování škodlivých látek probíhá především prostřednictvím pokožky, gastrointestinálního systému, ledvin, jater a lymfatického systému. Díky tomu je náš organismus v průběhu dne přirozeně “detoxikován”. Pokud je však vaše přirozená detoxikační schopnost ohrožena, poraďte se se svým praktickým lékařem o úpravě stravy a celkového životního stylu.

 

Mýtus č.9: Měli byste se vyhnout ovoci, protože obsahuje příliš mnoho cukru

Pravda: Ovoce obsahuje fruktózu, což je druh sacharidu. A jako každý sacharid, i fruktóza dodává tělu  hodně energie. Celé ovoce je však skvělým přírodním zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů, jako například vitamín C a draslík. Proto 1-2 kusy ovoce denně mohou být skvělou a výživnou svačinou nebo dezertem, který doplní každodenní energetické potřeby vašeho těla.

 

Mýtus č. 10: Doplňky stravy jsou naprosto zbytečné

Pravda: Konzumace celých a živinově hodnotných potravin je nejdůležitější složkou zdravého stravování. Nicméně kvalitní doplňky stravy, mohou být při správném použití rovněž prospěšné. Obzvlášť v případě, že trpíte zdravotními problémy, které ovlivňují schopnost těla absorbovat živiny prostřednictvím běžné stravy.  V tom případě může certifikovaný a přírodní doplněk stravy zajistit podporu trávení základních živin.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení