Charakteristika:
Většinou velmi rychle probíhající zánět jater a sleziny končící smrtí papouška, způsobující i rozsáhlé ztráty v chovech. Nejvnímavější jsou amazonští papoušci, častý výskyt je i u druhů z oblasti Austrálie a Oceánie. Ptáci hynou během několika hodin, nejdéle po dvou dnech, při nespecifických příznacích: těžká apatie, načepýření, nechutenství. V trusu bývá patrná žlutá moč. Přežití je vzácné, pták je potom pravděpodobně stále nosičem infekce.

Původce:
Původcem je herpesvirus papoušků. Existuje skryté nosičství, zejména u malých jihoamerických papoušků. Zajímavá informace od MVDr. Grymové je, že u většiny případů Pachecovy nemoci, které ve své praxi diagnostikovala, byl ve stejné místnosti nebo v blízkosti pacienta chován papoušek patagonský – pravděpodobný nosič.

Diagnóza:
U živých ptáků většinou není diagnóza třeba, zpravidla uhynou ještě před pokusem o vyšetření. Neexistuje charakteristický příznak, příznaky mohou připomínat těžký průběh chlamydiózy. Typický pitevní nález je zvětšení jater často doprovázené zvětšením sleziny. Definitivní diagnóza je histopatologický nález typických virových inkluzí v játrech, slezině, střevech a slinivce.

Léčba:
Účinná léčba vedoucí k uzdravení neexistuje. V chovu lze zabránit šíření nákazy Acyklovirem, který je nutno aplikovat co nejdříve, již při podezření na výskyt Pachecovy nemoci.

V článku byly použity informace MVDr. Veroniky Grymové, s jejím laskavým svolením.