(Amazona leucocephala)

 

Jeden z nejdéle známých jihoamerických papoušků vůbec. První popis pochází již ze 17. století, vědecky jej pojmenoval a zařadil r. 1758 Linnaeus. V 19. století patřil k nejoblíbenějším amazoňanům pro své vybarvení a schopnost napodobovat lidskou řeč.

Amazoňan kubánskýAmazoňan kubánský je asi 32 cm velký, zelený s tmavým lemováním okrajů per, čelo, předek hlavy a okolí oka má bílé, hrdlo a líce růžově červené. Na břiše má variabilně vínově zbarvený klín. Okraj křídla a ruční krovky a letky má modré. Krajní ocasní pera jsou u kořene červená. Zobák je rohově zbarvený, duhovka oka tmavá. Pohlaví lze spolehlivě určit pouze endoskopicky nebo analýzou DNA.

Jeho domovinou je ostrov Kuba a přilehlé karibské ostrovy. Odborná literatura uvádí pět poddruhů:

  • Nominální poddruh Amazoňan kubánský východní(Amazona leucocephala leucocephala) obývá východní a střední Kubu.
  • Amazoňan kubánský západní (Amazona leucocephala palmarum) obývá západní část ostrova Kuba a ostrov Isla de Pinos. Od nominální formy se liší celkově intenzivnějším tmavším zbarvením.
  • Amazoňan kubánský kajmanský (Amazona leucocephala caymanensis) obývá ostrov Velký Cayman, proti nominální formě je více žlutozelený, zbarvení hlavy méně rozsáhlé, velikost 34 cm.
  • Amazoňan kubánský menší (Amazona leucocephala hesterna) obývá ostrovy Malý Cayman a Cayman Brac. Je asi 30 cm velký, žlutozeleně zbarvený, břišní skvrnu má větší, hrdlo tmavě červené.
  • Amazoňan kubánský bahamský (Amazona leucocephala bahamensis) obývá několik Bahamských ostrovů. Oproti nominálnímu poddruhu téměř či úplně chybí břišní skvrna, bílé zabarvení hlavy je rozsáhlejší, velikost 34 cm.

V minulosti byl amazoňan kubánský pro svou oblibu v chovech často loven a exportován z jeho domoviny. Domorodci jej lovili pro maso, farmáři jej vybíjeli kvůli škodám na úrodě. Dnes má na početní stavy ve volné přírodě negativní dopad rozvoj turistiky v karibské oblasti a s tím spojený úbytek přirozeného životního prostoru. Amazoňan kubánský je uveden v příloze č. 1 mezinárodní dohody CITES jako druh kriticky ohrožený vyhubením. V posledních letech podniká kubánská vláda kroky k jeho záchraně ve volné přírodě, jako je zřizování rezervací, vytváření míst vhodných k hnízdění a zpřísněný dohled nad nelegálním obchodem. Otázkou zůstává, zda není na tyto kroky pozdě, a jak se budou tyto snahy v budoucnu slučovat s pravděpodobným nárůstem významu turistiky v tomto regionu a s tím spojenými ekonomickými zájmy této chudé země.

Potravu Amazoňanů kubánských chovaných v zajetí tvoří stejně jako u jiných velkých jihoamerických papoušků směs zrnin pro větší papoušky, denně by měli dostávat hojnost ovoce a zeleniny. Vhodným doplňkem potravy jsou papouščí granule, vaječná směs.

Amazoňan kubánský není ve voliérách českých chovatelů ničím vyjímečným – díky přátelským vztahům s „ostrovem svobody“ za minulého režimu se do bývalého Československa dostalo množství těchto pozoruhodných ptáků a v současné době dosahují přední chovatelé pravidelných odchovů.

Pro chov v bytě vyhoví klec stejných rozměrů jako pro ostatní druhy amazoňanů, samozřejmě čím větší tím lépe. Osobně se domnívám, že by bylo škoda tento druh chovat jako pouhého domácího mazlíčka bez možnosti dalšího rozmnožování, ale pokud se rozhodnete chovat Amazoňana kubánského jako okřídleného kamaráda, dopřejte mu co nejvíce zábavy, proletu v místnosti a kontaktu s Vámi.

Tento papoušek je v seznamu ohrožených druhů podle mezinárodní smlouvy CITES uveden v příloze č. 1 jako druh kriticky ohrožený vyhynutím, vztahuje se na něj proto registrační povinnost dle zák. 16/1997 Sb.