(aratinga solsitialis)

 

Jeden z nejatraktivnějších jihoamerických papoušků z rodu Aratinga. V jeho anglickém názvu Sun Conure i německém Sonnensittich objevíme slovo „slunce“. Těžko bychom hledali výstižnější pojmenování pro tohoto asi 30 cm velkého papouška.

Aratinga zlatýZákladní zbarvení je žluté, čelo, bok hlavy, spodní břicho, kostřec a záda variabilně s nádechem do oranžova. Konce křídel má zelené, vnější ruční krovky modré, střední a spodní křídelní krovky žluté až nazelenalé. Ocas olivový na konci do modra, zobák a duhovka tmavě šedé. Samice i samec mají shodné zbarvení, pohlaví lze spolehlivě rozlišit pouze endoskopicky nebo analýzou DNA.

Jeho domovinou je tropická oblast od jihovýchodní Venezuely východně přes Guyanu, Surinam a Francouzskou Guyanu, na jihu po severovýchodní Brazílie. Vždy se vyskytuje pouze lokálně, nikde nebyl zjištěn ve větším počtu.

Potravu Aratingů zlatých chovaných v zajetí tvoří směs zrnin pro větší papoušky, denně by měli dostávat hojnost ovoce a zeleniny. Vhodným doplňkem potravy jsou papouščí granule, vaječná směs. Mnoho chovatelů dosahuje odchovů i v poměrně malých voliérách.

Pro svůj mimořádně atraktivní vzhled a nesmírně milou povahu jsou Aratingové zlatí vyhledávaní do chovů i jako domácí mazlíčci. Ručně odchovaná mláďata jsou velmi krotká, ke svému majiteli brzy přilnou a stávají se bystrými a zvědavými společníky. Jejich hlasový projev je sice hodně pronikavý, svému okolí hlasitě oznámí každého cizího člověka nebo kočku v dohledu od voliéry, ale brzy se uklidní a svůj hlas nepoužívají zase tak často.

Pro chov domácího mazlíčka v bytě vyhoví klec dostatečných rozměrů, samozřejmě čím větší tím lépe. Dopřejte papouškovi dostatek zábavy a alespoň hodinu denně prolet v místnosti a kontakt s Vámi. Nudící se papoušek bude na sebe více upozorňovat křikem.

Tyto papoušky v ČR odchovává řada chovatelů, je to poměrně běžně dostupný papoušek. Registrační povinnost se na tento druh nevztahuje.