Tak takhle to mám rád. Kvalitní směs od renomované firmy (například Prestige od belgické firmy Versele-Laga) kterou mám právě v misce. Alespoň 20% krmné dávky by měla tvořit čerstvá zelenina a ovoce. Ale pozor, ovoce a zeleninu, kterou ten den nespořádám, musí páneček vyhodit než se zkazí, jinak bych mohl mít vážné zdravotní problémy. Louskání semínek mě baví, ale několikrát týdně si dám pro změnu i trochu speciálních papouščích granulí, které mám nejraději navlhčené, třeba i s troškou vaječné směsi. No řekněte, nezobli byste si taky?

Páneček sice chvilku vrčel že je to všechno pěkně drahé, ale vysvětlil jsem mu, že nejsem doga a že patnáctikilový pytel zrní do sebe nedostanu na posezení ani kdybych praskl. Nakonec uznal, že to měsíčně dělá vlastně pár korun, a všechno to koupil.

Moc rád mám zeleninu. Takový hrachový lusk, to Vám je delikatesa! Taky baštím papriku, mrkev, pampeliškové listy nebo salát. Ale pozor! Pampelišky od silnice nejsou to pravé, i ty z louky od lesa bych prosil pořádně oprat. Co nemusím je zelí a kapusta, a vůbec takovouhle tu zeleninu co nafukuje i lidi. A fazole je za syrova jedovatá!

Dobrá věc je taky ptačinec žabinec. To je takový plevel, který Vám určitě roste na zahrádce a nám ptákům moc chutná. Můj kamarád kanárek Kája se může zbláznit, když ho uvidí. Klikněte si na obrázek pro zvětšení, takhle to vypadá. Ve skleníku nám roste i v zimě. Brňáci tomu říkají „pochcanka“.

Včera jsem dostal e-mail od paní doktorky Grymové. Myslím, že část týkající se problematiky gritu bude zajímat i Vás:

“ …. Dovolila bych si mít jen malou připomínku ke gritu. Současné výzkumy ukazují, že grit je nezbytný pouze pro hrabavé a vodní ptáky a dále pro pštrosy, kasuáry apod. Grit nalézaný v papouščích žaludcích se do papoušků údajně dostává pouze náhodně a pro trávení není potřebný. Spekuluje se o tom, že VOLNĚ ŽIJÍCÍ papoušci požírají určité typy zeminy (jíly) kvůli absorpci jedovatých látek z různých rostlin, které v divočině volně konzumují, ale v zajetí by jim těžce poškodily zdraví. Není nicméně chybou, pokud se papouškům KONTROLOVANÉ množství gritu podá jako zpestření stravy. Vápenné grity jsou (v kontrolovaném množství) užitečné pro samice ve snášce. Nemělo by se však dopustit, aby se papoušek gritu přejedl, protože mu může podráždit a ucpat žaludek. Ve své praxi už jsem několik takových případů měla, náchylní jsou k tomu hlavně mladí ptáci, kteří jsou nezkušení a zvědaví….. „